Frederik Van Lierde, campion mondial de triatlon Ironman în 2013, a câștigat pentru a cincea oară Ironman Franța. Van Lierde a ieșit din apă după 50:54, al treilea timp, la 1:31 în spatele primului înotător, iar mai apoi a reușit al patrulea timp la proba de ciclism, după 4:43:42. Frederik Van Lierde la iesirea din apa, Ironman Franta La ieșirea din T2 era pe locul 2, la 6:03 în spatele super ciclistului Cameron Wurf, din Australia, care a reușit un nou record al traseului de bicicletă, după 4:32:20. Frederik Van Lierde proba ciclism Ironman Franta Van Lierde a încheiat victorios cursa după un maraton de 2:44:45 care l-a dus la linia de finish cu un timp general de 8:25:22. A câștigat categoric, cu o diferență de 10:25 față de locul 2, Antony Costes, din Spania. Locul 3, Wurf, a venit la 13:52 față de Van Lierde. Frederik Van Lierde pe traseul de alergare Ironman Franta Cea mai bună performanță a lui Van Lierde la Ironman Franța, unde a câștigat de cinci ori, a fost în anul 2013, când a trecut linia de finish după 8:08:59.